Mateřská škola ZVONKOVÁ je čtyřtřídní mateřskou školu pavilónového typu, která byla postavena v roce 1967. Ve dvou pavilonech jsou umístěny vždy dvě třídy. Každá ze čtyř tříd je označena květinou – PAMPELIŠKA, ZVONEČEK, KOPRETINA a SLUNEČNICE, má samostatný vchod, svou šatnu, sociální zařízení, přípravnou kuchyňku, dále hernu a ložnici, která se kromě doby odpoledního odpočinku využívá ke hrám a pohybovým činnostem dětí. Jsou zde umístěny žebřiny, lavičky, žíněnky, skákací míče, textilní houpadla a další tělocvičné nářadí a náčiní.

Ve třetím pavilónu se nachází školní kuchyně s potřebným zázemím, dále ředitelna a kancelář vedoucí ŠJ.
Pavilony jsou rozmístěny v rozsáhlé a členité školní zahradě, kde každá třída má své pískoviště vybavené ochrannými sítěmi.

Děti mají k dispozici hřiště na míčové hry, multifunkční zahradní sestavu se skluzavkami, velkou skluzavku na svahu, houpadla, trampolínu, keramické mlhoviště, zahradní altánek, domečky s tabulemi, kladinky, vláček a rozmanité průlezky. V areálu zahrady je v současné době velká část terénu pokryta plochami Smart Soft, které dětem poskytují čisté a bezpečné prostředí ke hrám.

Třídy jsou prostorově uspořádané tak, aby splňovaly požadavky skupinových i individuálních činností dětí. Podle potřeb a podmínek každé třídy jsou pro děti vytvořeny různé hrací koutky využívané k námětovým hrám. Ve všech třídách jsou využívány interaktivní SweetBoxy, nejstarší děti využívají také PC k plnění didaktických úkolů. Důležitou součástí materiálního zabezpečení je vlastní keramická pec a s ní související dostatek keramické hlíny, glazur, engob a dalších potřeb pro vytváření keramiky.

Dětem je poskytována chutná plnohodnotná a vyvážená strava podle platných norem. Přihlížíme ke stravovacím návykům dětí a děti do jídla nenutíme. Snažíme se však děti vhodně motivovat k tomu, aby se naučily jíst i méně oblíbená jídla odpovídající zdravému stravování. Důraz klademe na pitný režim, dostatečně dlouhý pobyt venku a pestrou nabídku pohybových aktivit. Za důležitý též považujeme odpolední odpočinek dětí. Děti nenutíme spát, učíme však děti, které nespí ohleduplnosti ke spícím kamarádům.

Třídy jsou věkově uspořádány tak, jak přirozeně vznikly (jak děti do MŠ přicházely). Snažíme se o respektování dětských přátelství i případná přání rodičů dětí. Vznikají tak třídy převážně homogenní, eventuální věkovou rozdílnost řešíme vždy tak, aby byly optimálně uspokojeny potřeby všech dětí.

Děti mají po celou docházku do mateřské školy „své“ paní učitelky, což přispívá ke vzájemné důvěře, spolupráci a vytvoření pevných vztahů mezi všemi zúčastněnými.

Nezprostředkováváme pro děti zájmové kroužky organizované různými agenturami. Brání nám v tom provozní podmínky, ale také přesvědčení, že mateřská škola sama o sobě má dětem předkládat pestrou nabídku činností a tak dítě optimálně rozvíjet a stimulovat a uspokojovat jeho potřeby.

Prostřednictvím našich zájmových kroužků, které jsou součástí ŠVP a jsou pro děti zdarma, je umožněno předškolním dětem inklinujícím k určitému druhu činností, rozvíjet své nadání a zájmy v menší skupině podobně zaměřených dětí. Probíhají v době odpoledního odpočinku, což umožňuje nenásilně zkracovat či odstraňovat odpolední odpočinek u nejstarších dětí.

Chcete se podívat, jak to u nás vypadá? Pojďte s námi na virtuální prohlídku!